Laptopy to dziś urządzenia niezwykle popularne. Zdecydowanie wypierają stacjonarne komputery. W związku z tym w sklepach znajdziemy ogromny wybór laptopów. Czym się kierować przy zakupie? Na jakie parametry laptopa zwracać uwagę? Jak znaleźć model idealny do swoich potrzeb? O tym wszystkim dowiesz się z naszego poradnika.

Jak znaleźć laptop idealny? Przede wszystkim – musisz wiedzieć, czego szukasz. Nie ma uniwersalnego modelu dobrego dla każdego. Dlatego przed zakupem musisz sobie zadać następujące pytania. Czy potrzebuję laptopa do pracy, do codziennych spraw i oglądania filmów a może do gier? Czy laptop będzie raczej stał w domu, czy codziennie będę go ze sobą nosić? Czy potrzebuję dodatkowych funkcji, na przykład ekranu dotykowego? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w gąszczu ofert znaleźć najlepszy dla Ciebie laptop.

Rodzaje laptopów i ich zastosowanie
Laptop do codziennego użytku. Zwykle jest to urządzenie trzymane w domu, sporadycznie przenoszone, więc waga nie jest tu najistotniejsza. Służy do oglądania filmów, czasami do pracy, przeglądania internetu, nieraz do prostych gier w ramach rozrywki. Ponieważ nie musimy go codziennie ze sobą zabierać, możemy śmiało wybrać większy model – gwarantuje większy komfort na przykład przy oglądaniu filmów.

Laptop do pracy nazywany tez laptopem biznesowym to urządzenie, które często nosimy ze sobą. W związku z tym laptop ten powinien być jak najlżejszy. Oznacza to, że ma nieco mniejszą przekątną ekranu, ale powinna być ona wciąż dostatecznie duża, by umożliwić komfortową pracę. Bardzo ważna jest duża liczba portów umożliwiająca podłączanie licznych urządzeń dodatkowych, a także szybki i wydajnie pracujący system.

Laptop do gier zwykle ma maksymalnie duży ekran i dużą wydajność. Kluczowy element to karta graficzna, bo to od niej zależy jakość obrazu w grach. Pamięć musi umożliwiać płynną rozgrywkę. Ponieważ sesje gier mogą trwać długo, istotnym element jest też sprawny układ chłodzący.

Laptop 2w1 to połączenie laptopa i tabletu. Laptopem konwetowalnym nazywamy model z zawiasami i dotykowym ekranem, który obracamy i używamy jak tablet, natomiast hybrydowym taki, gdzie ekran daje się całkowicie odłączyć i działa w trybie tabletu, często z dołączonym rysikiem. Dla kogo są przeznaczone tego rodzaju urządzenia? Choć nazywane są laptopami z trybem tabletu, w zasadzie powinno się mówić o rozbudowanym tablecie, dlatego też są one rekomendowane dla osób, dla których kluczowa jest mobilność, jednak funkcjonalności zwykłego tabletu ich nie satysfakcjonują i zależy im na opcji podłączenia klasycznej klawiatury.

Ultrabooki to odmiana laptopów, która nie ma konkretnych funkcjonalności, są ot jednak modele wyjątkowo lekkie, płaskie i bardzo wydajne, gwarantują też szybką i płynną pracę. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to sprzęt klasy premium. Ze względu na wysoką cenę, ultrabooki wybierane są przez osoby, które potrzebują profesjonalnego sprzętu do pracy – sprawdzają się na przykład w programowaniu, montażu czy pracy z grafiką. Są też idealne dla osób mobilnych, które często pracują poza domem – ultrabooki słyną z bardzo dobrych baterii, dzięki czemu można przez długi czas pracować bez dostępu do prądu. Dlatego ultrabooki często są wybierane na przykład przez dziennikarzy, którzy nie wiedza, jak będą wyglądały warunki podczas pracy w terenie.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *