Współcześnie odbiornik telewizyjny to zdecydowanie więcej niż po prostu urządzenie do oglądania telewizji. Nowoczesne telewizory mają zdecydowanie więcej funkcji i śmiało można je nazwać domowymi centrami rozrywki. Jaki telewizor wybrać i czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy.

Jakie możliwości daje nowoczesny telewizor? Przede wszystkim – oglądanie telewizji. Jednak smart tv współpracują też z serwisami streamingowymi, co oznacza, że na ekranie możesz oglądać na przykład filmy i seriale z platformy Netflix. Poza tym wiele osób wykorzystuje telewizor do grania na konsoli. TV sprawdzi się też jako monitor do odtwarzania filmów z płyty czy z komputera.

Rodzaje wyświetlaczy stosowanych w telewizorach
Kiedy szukamy telewizora, sprzedawca w sklepie zapyta przede wszystkim, jaki rodzaj wyświetlacza nas interesuje, żeby zaproponować odpowiednie modele.

Telewizor LCD LED to najstarsza obecnie stosowana technologia. Matryca jest tu podświetlana diodami. Wadą tego typu wyświetlaczy jest nieco rozjaśniona, mało wyrazista czerń, zdarzają się też deformacje kolorów. Zaletą jest brak ograniczeń dotyczących przekątnej ekranu.

Telewizor QLED to nowocześniejsza wersja wyżej opisanej technologii. Dzięki warstwie kropek kwantowych udało się poprawić kwestię odwzorowywania kolorów.

Telewizor OLED to najnowocześniejsza technologia (niestety zwykle też najdroższa). Gwarantują wyjątkowo ostry kontrast, idealnie realistyczne kolory i głęboką czerń. Warto wiedzieć, że technologia ta jest stosowana tylko w telewizorach o dużej przekątnej ekranu.

Jaka wielkość ekranu będzie najlepsza?
Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że im większy telewizor, tym lepiej. Z pewnością mamy dziś do czynienia z modą na ogromne ekrany, warto jednak wiedzieć, że najważniejsze jest, by telewizor był dopasowany do wielkości pomieszczenia. Chodzi przede wszystkim o odległość, z jakiej będziemy oglądać telewizję. Jeśli ekran ma znajdować się w odległości na przykład dwóch metrów od kanapy, zbyt duży będzie niekomfortowy w oglądaniu.

Warto też wiedzieć, że wielkość pomieszczenia wpływa też na to, jaka rozdzielczość obrazu będzie najlepsza. Obecnie wiele osób wybiera najlepszą jakość obrazu, czyli ultraHD inaczej znane od nazwą 4k. Jednak, jeśli telewizor ma stać w małym pomieszczeniu, efekty wysokiej rozdzielczości nie będą zauważalne, bo obraz i tak jest ostry. Warto też wiedzieć, że telewizor 4k jest ważny, jeśli chcemy oglądać filmy z internetu lub grać na konsoli, bowiem sama telewizja jako taka nie jest nadawana w tej jakości. Co więcej – obraz z tv może być w takiej sytuacji gorszy niż na telewizorze o gorszej rozdzielczości.

Czy warto wybrać smart tv?
Pod hasłem smart tv kryją się telewizory, które są właściwie centrami multimedialnej rozrywki. To właśnie smart tv umożliwia korzystanie z serwisów streamingowych dzięki wbudowanym aplikacjom na przykład Netflix czy HBO maja też dostęp do YouTube’a. Telewizory te mają też dostęp do przeglądarki internetowej, mediów społecznościowych czy serwisów z grami, mają też możliwość integracji ze smartfonem i sterowania odbiornikiem przy użyciu telefonu. Są to wiec modele idealne dla osób, które chcą korzystać z tych możliwości. Jeśli ktoś szuka odbiornika do oglądania telewizji i na tym się koncentruje, nie ma sensu inwestowanie w smart tv – modele te są nieco droższe od klasycznych.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *