Blik - jak działa, czym jest, jak go używać?

Jeśli zastanawiacie się, która z nowoczesnych metod płatności zdobyła serca Polaków – jest nią Blik! Blik został stworzony przez Polski Standard Płatności jako bezpieczne i błyskawiczne rozwiązanie płacenia za zakupy mobilnie. Ideą Blika było umożliwienie użytkownikom dokonywania transakcji internetowych oraz stacjonarnych bez wyciągania karty płatniczej ani gotówki – wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Dzisiaj omówimy szczegółowo, jak obsługiwać Blik oraz dlaczego warto spróbować tej metody. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Jak działa Blik?
Blik został zintegrowany z aplikacją mobilną banku, w którym prowadzimy konto. Które banki dołączyły do tego programu? Stan wiedzy na 2018 rok to banki: PKO Bank Polski, Pekao SA, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, Alior Bank, BZ WBK, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank i BGŻ BNP Paribas. Warunkiem jest więc zainstalowanie aplikacji mobilnej jednego z powyższych banków i aktywowanie jej. Dodamy, że z Blika można korzystać nawet jeśli nie mamy do danego konta podpiętej karty płatniczej! Kolejnym warunek to dostęp do Internetu i naładowany telefon – czyli nic specjalnego. Jak działa Blik? Bez względu na to, czy robimy zakupy stacjonarnie, czy przez Internet, uruchomiamy aplikację mobilną i wybieramy opcję „zapłać Blikiem” podczas rozliczania transakcji. Zostanie wtedy wygenerowany sześciocyfrowy kod jednorazowego użytku, który musimy wpisać do terminala płatniczego (w przypadku płatności stacjonarnych) albo okienka w formularzu online. Następnie w aplikacji mobilnej potwierdzamy kliknięciem przeprowadzaną transakcję, która zostaje zaksięgowana w kilka minut. Jak widzimy, działanie metody Blik nie jest skomplikowane.

Jakie są możliwości Blika?
Skoro Blik jest programem zintegrowanym z aplikacją bankową, na pewno potrafi dużo więcej niż płacenie za transakcję. Jakie są inne możliwości wykorzystania tego rozwiązania? Po pierwsze, Blikiem zrobisz przelew na wybrany numer telefonu bez znajomości numeru konta. To bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji kryzysowej – możesz wspomóc finansowo swojego znajomego czy dziecko. Po drugie, za pomocą Blika masz możliwość opłacenia rachunków i usług na poczcie czy w urzędach, ponieważ te instytucje także przyłączyły się do tego innowacyjnego programu. Świadczy to też o gotowości polskiego społeczeństwa na korzystanie z nowych metod! Po trzecie, Blikiem wypłacimy także pieniądze z bankomatu. Ten proces także jest łatwy – trzeba wybrać opcję w bankomacie wypłata bez karty lub wypłata Blik, uruchomić aplikację mobilną banku, przepisać wygenerowany kod, po czym wpisać kwotę, jaką chcemy wypłacić. Zapytacie, z których bankomatów da się skorzystać z Blika? Prócz bankomatów dedykowanych niektórym bankom, np. Euronet i PlanetCash są otwarte na Blika. Wygodny i szybki sposób na zdobycie gotówki! Ale to nie wszystkie możliwości tej aplikacji.

Blik się rozwija
Specjaliści nieustannie pracują nad rozwijaniem programu Blik, a z każdym miesiącem przybywa nowych możliwości w użytkowaniu. Od początku do Blika przyłączył się serwis Allegro, który jako pierwszy udostępnił możliwość rozliczenia koszyka w ten sposób. Obecnie Allegro daje osobne rabaty (w postaci monet za zakupy) dla osób, które płacą Blikiem. Możemy dzięki temu zdobyć bezpłatną przesyłkę czy talon o wartości kilkudziesięciu złotych do wykorzystania. Prócz takich akcji, Blik organizuje cykliczne promocje dla użytkowników, np. obecnie płacąc Blikiem w Multikinie możemy kupić bilet na dowolny seans w 2D za 14,50 PLN przez cały tydzień. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 225 224

E-mail: kontakt@kuponowo.pl Adres: ul. Krawiecka 3, Wrocław

Porady, informacje i wskazówki na temat handlu w internecie, bezpieczeństwa płatności online oraz tego co w branży e-commerce najważniejsze.