Czy płacenie kartą w Internecie jest bezpieczne?

Dokonywanie w sieci transakcji przy użyciu karty płatniczej staje się coraz bardziej powszechne. Wciąż jednak wiele osób ma obawy przed tego typu płatnościami. Tymczasem płacenie kartą w sieci może być bezpieczne. Wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

Zastanów się, zanim wybierzesz sklep internetowy
W sieci są ich tysiące. Każdy kusi korzystnymi cenami, promocjami, rabatami i szerokim asortymentem towarów. Nieustannie powstają nowe sklepy. Można, więc natrafić na taki, który pod pretekstem legalnej działalności będzie próbował dokonywać oszustw. Zanim zdecydujemy się na zakupy w konkretnym sklepie, przyjrzyjmy się jego reputacji. Unikajmy sytuacji, w których dane dotyczące naszej karty trzeba wpisywać na stronie sklepu. Dużo bezpieczniejsze są transakcje dokonywane przez pośrednika.

Zwróć uwagę na szyfrowanie danych
Połączenie ze stronami, na których podajemy wrażliwe dane takie, jak numer karty czy jej kod zabezpieczający powinno być zaszyfrowane. Możemy to sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zerknąć na pasek adresu w przeglądarce internetowej. Przy połączeniu szyfrowanym adres będzie zaczynał się od https://, a nie od zwykłego http://. Symbolem, który wskazuje na szyfrowanie połączenia jest także znak kłódki. Wpisywanie danych na niepewnych stronach jest zwykłą lekkomyślnością. To tak, jak byśmy wszystkim wokoło podali login i hasło do bankowego konta internetowego. Ryzyko oszustwa drastycznie rośnie. Niestety na nasze własne życzenie. Niezaszyfrowane dane prędzej czy później trafią w niepowołane ręce, a oszuści internetowi będą doskonale wiedzieli, co z nimi zrobić.

Zadbaj o bezpieczeństwo komputera
Komputer, z którego dokonujemy płatności powinien być dobrze zabezpieczony. Koniecznością jest posiadanie dobrego programu antywirusowego i jego regularna aktualizacja. Niebezpieczne może okazać się instalowanie programów z podejrzanych źródeł. Warto zadbać również o poprawną konfigurację firewall’a. Niezwykle istotną kwestią jest posiadanie odpowiedniej wersji przeglądarki oraz jej aktualizowanie. Im nowsza wersja przeglądarki, tym lepiej. Aktualizacje bardzo często poprawiają bezpieczeństwo i są odpowiedzią na bieżące zagrożenia. 

Korzystaj z własnego komputera i bezpiecznej sieci
Nie warto ryzykować dokonywania płatności kartą z komputerów umieszczonych w miejscach publicznych np. kafejkach internetowych. Po pierwsze nie mamy żadnej pewności, że są one odpowiednio zabezpieczone. Po drugie są one znacznie bardziej narażone na działania oszustów internetowych. Płacąc kartą korzystajmy, zatem z własnego komputera i sieci zabezpieczonej hasłem. Dobrą praktyką może okazać się wyłączenie opcji zapamiętywania danych, które wpisujemy do formularzy. 

Przestrzeganie tych kilku reguł pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko oszustwa. Pamiętajmy również o tym, że przed cyberprzestępcami chronią nas banki i organizacje płatnicze. Jeżeli do stosowanych przez te instytucje zabezpieczeń dodamy trochę zdrowego rozsądku, płatności kartą mogą być równie bezpieczne, jak każdy inny rodzaj transakcji płatniczych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości mamy prawo w każdym momencie przerwać transakcję i poinformować o nich bank.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 225 224

E-mail: kontakt@kuponowo.pl Adres: ul. Krawiecka 3, Wrocław

Porady, informacje i wskazówki na temat handlu w internecie, bezpieczeństwa płatności online oraz tego co w branży e-commerce najważniejsze.