Jakie są najczęstsze błędy w regulaminach sklepów internetowych?

Nie da się zaprzeczyć iż sklep internetowy jest skutecznym narzędziem dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, niedostępnych w przypadku sklepu stacjonarnego. Jednak, aby móc z tego rozwiązania bezpiecznie korzystać konieczne jest jednak spełnienie pewnych wymogów prawnych. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący najczęściej błędów w regulaminie sklepów internetowych. Przeczytaj go koniecznie!

Każdy sklep internetowy musi mieć swój regulamin

Zacznijmy od tego, że z prowadzeniem sklepu internetowego wiąże się obowiązek posiadania regulaminu. Rzecz jasna jego treść jest w dużym stopniu uzależniona od wymagań stawianych przez ustawodawcę, w szczególności tych wyznaczający minimalny zakres ochrony konsumentów. Ale w pewnym zakresie istnieje jednak możliwość kształtowania treści regulaminu i dopasowania go do specyfiki oraz potrzeb danego sklepu internetowego. I własnie to niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędów. Dlatego musisz pamiętać, że regulaminy sklepów internetowych, ze względu na ich powszechną dostępność, są szczególnie podatne na „kontrolę” co do ich prawidłowości, nie tylko ze strony klientów i organów państwa, ale również osób trzecich. Między innymi skutkować to może: złożeniem pozwu o uznanie danej klauzuli za niedozwoloną. W związku z tym, przy tworzeniu regulaminu warto jest wystrzegać się pewnych błędów.

Przepisywanie w regulaminie ustaw

Oczywiście dobrze jest gdy w regulaminie swojego sklepu posługujesz się zwrotami z ustaw jak np. odstąpienie od umowy czy reklamacja. Ale nie jest właściwym rozwiązaniem tworzenie zbyt obszernego regulaminu zawierającego przepisaną treść ustaw. Nie jest to konieczne, a efektem ubocznym takiego zabiegu będzie to, że regulamin może okazać się mało przejrzysty dla odbiorcy, a jego istotne postanowienia zaginą w natłoku innych informacji. Pamiętaj, że poprzez regulamin komunikujesz się ze swoim klientem, istotne jest więc, żeby był on dla niego „czytelny”.

Umieszczenie w regulaminie niepotrzebnych zapisów

Niestety, ale im więcej umieścisz w regulaminie swojego sklepu internetowego zapisów, do których umieszczenia ustawodawca Cię nie zobowiązuje, tym większe będzie ryzyko, że wśród nich znajdzie się klauzula niedozwolona. Pamiętaj, że o pewnych kwestiach nie musisz informować w regulaminie, wystarczy umieszczenie stosownej informacji np. na stronie podsumowującej zamówienie.

Kopiowanie treści regulaminów innych sklepów internetowych

Bardzo dużo regulaminów sklepów internetowych powstaje na zasadzie kopiowania postanowień zawartych w innych regulaminach. Trzeba przyznać, że jest to niestety najłatwiejszy sposób na powielenie błędów w nich zawartych, w szczególności klauzul niedozwolonych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 225 224

E-mail: kontakt@kuponowo.pl Adres: ul. Krawiecka 3, Wrocław

Porady, informacje i wskazówki na temat handlu w internecie, bezpieczeństwa płatności online oraz tego co w branży e-commerce najważniejsze.