Płatności internetowe - 7 zasad bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo transakcji internetowych to kluczowa kwestia dla wszystkich, którzy chcą za pośrednictwem sieci dokonywać różnego rodzaju płatności. Cyberprzestępcy nie ustają w działaniach, by wciąż na nowe sposoby móc włamywać się na nasze konta internetowe i dokonywać wyłudzenia danych oraz kradzieży pieniędzy. Możemy się jednak bronić przed ich zakusami. Oto 7 podstawowych zasad płatności online: 

Wybieraj zaufane instytucje płatnicze!
Instytucje płatnicze w naszym kraju znajdują się pod specjalnym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która prowadzi ich rejestr oraz weryfikuje standardy bezpieczeństwa. Nie potrzeba wiele zachodu, aby sprawdzić, czy dana instytucja znajduje się na liście. KNF udostępnia w tym celu na swojej stronie wyszukiwarkę. Możemy także zorientować się, czy agent rozliczeniowy, z którego usług chcemy skorzystać znajduje się na liście Narodowego Banku Polskiego. 

Sprawdź wiarygodność pośrednika!
Jeszcze do niedawna wystarczyło sprawdzić czy adres strony internetowej zaczyna się od „https” i zawiera symbol kłódki. Obecnie oszuści znaleźli sposoby na podszywanie się pod instytucje płatnicze. Dlatego konieczne jest kliknięcie na symbol kłódki i weryfikacja, dla kogo certyfikat bezpieczeństwa został wydany.

Zadbaj o bezpieczeństwo transakcji!
Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie próby obciążenia karty nawet, jeżeli chodzi o bardzo niskie kwoty. Może okazać się, że to oszuści próbują sprawdzić możliwość dokonania przestępstwa. Bardzo często po wyłudzeniu niskiej kwoty, następuje wyłudzenie kwoty o wiele wyższej. 

Sprawdzaj numery kont!
Istnieją już specjalne oprogramowania, które są w stanie wykryć kopiowanie numeru rachunku bankowego, doskonale służąc cyberprzestępcom. Dlatego przy kopiowaniu numeru konta i wklejaniu go do formularza przelewu, zawsze upewnijmy się, czy przeklejony numer rachunku rzeczywiście jest poprawny. Podobnej weryfikacji dokonajmy przy wpisywaniu kodu SMS-owego wysyłanego przez bank. Nie zaszkodzi również ponownie sprawdzić poprawność numeru rachunku już po dokonaniu transakcji. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług operatorów szybkich przelewów internetowych. W tym przypadku numer konta jest automatycznie generowany w formularzu, nie trzeba go, więc przepisywać czy kopiować. 

Unikaj publicznych sieci!
Dokonując płatności w sieci nigdy nie korzystajmy z publicznych sieci np. w kawiarenkach internetowych czy na uczelni. To raj dla cyberprzestępców, którzy są w stanie w łatwy sposób przechwycić nasze dane. 

Nie podaj numeru karty przypadkowym osobom!
Podejrzane strony np. z grami hazardowymi czy pornografią mogą również stać się źródłem kłopotów, jeżeli nieopatrznie podamy na nich numer swojej karty płatniczej. Płatności kartą można dodatkowo zabezpieczyć np. specjalną usługą 3D Secure. Wiele banków proponuje również usługę dostarczania SMS-ów o przeprowadzonych transakcjach. 

Chargeback ratuje z opresji!
Nawet, jeżeli padliśmy ofiarą wyłudzenia pieniędzy, pamiętajmy o tym, że przy płatnościach kartą obowiązuje procedura tzw. chargebacku. Można dzięki niej reklamować każdą transakcję, jeżeli tylko uznamy, że została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 225 224

E-mail: kontakt@kuponowo.pl Adres: ul. Krawiecka 3, Wrocław

Porady, informacje i wskazówki na temat handlu w internecie, bezpieczeństwa płatności online oraz tego co w branży e-commerce najważniejsze.