Co powinno być w regulaminie w sklepie internetowym?

Każdy z nas, kto przynajmniej raz w życiu kupować coś w Internecie na pewno spotkał się z czymś takim, jak regulamin sklepu internetowego. Otóż jest to nośnik umowy sprzedaży zawieranej na odległość, który służy do wielokrotnego stosowania oraz zostaje przygotowany w sposób jednostronny przez Przedsiębiorcę. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego jak wygląda oraz co jest zawarte w regulaminie sklepu internetowego. Przeczytaj go koniecznie!

Klauzule niedozwolone

Zacznijmy od tego, że klauzule niedozwolone/ klauzule abuzywne – są to przykłady zapisów regulaminu/umowy, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumentów oraz nie zostały ustalone indywidualnie. Warto wspomnieć także o takim pojęciu jak: rękojmia, gdyż jest to prawo konsumenta do wymiany/naprawy/zwrotu obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy zakupionego produktu na podstawie odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru z umową. Pamiętajmy także o tym, że konsument ma prawo do reklamacji bez względu na przyznane przez producenta uprawnienie do gwarancji.

Odstąpienie od umowy

Jest to prawo konsumenta do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od doręczenia towaru, stanowi szczególne uprawnienie konsumenta dokonującego zakupu na odległość np. przez stronę www sklepu internetowego.

Co to jest regulamin?
Przede wszystkim, regulamin to rodzaj wzorca umownego (384-385 KC), który ma coraz większe znaczenie w nowoczesnym obrocie gospodarczym, ze względu na wielokrotne stosowanie, a w szczególności możliwość przyspieszenia zawarcia umowy, obniżenie kosztów własnych oraz kalkulacje ryzyka i kontrolę wewnętrzną przedsiębiorstwa. Ponadto regulamin jest przygotowywany w sposób jednostronny przez przedsiębiorcę, dlatego w związku z modelem ochrony Konsumenta powinien być przejrzysty (transparentny).

Jaki powinien być regulamin w sklepie internetowym?

Otóż przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, by spełnić powyżej wymienione obowiązki, powinien dać Użytkownikowi możliwość odczytu, ściągnięcia treści regulaminu sklepu internetowego na swoje Urządzenie oraz dokonania wydruku dokumentu, poprzez umieszczenie treści regulaminu sklepu internetowego na stronie www w taki sposób, by każdy Użytkownik już w momencie wejścia na stronę mógł zapoznać się z warunkami zawieranej umowy w regulaminie. Chodzi oto, że regulamin powinien zostać umieszczony w stopce na stronie Sklepu oraz podlinkowany pomiędzy formularzem zamówienia, a przyciskiem „Kupuję i płacę” z oknem check box do zaznaczenia przez Użytkownika zgody „zapoznałem się z treścią regulaminu sklepu internetowego”. Bardzo ważny jest także moment zawarcia sprzedaży, czyli czas kiedy dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 225 224

E-mail: kontakt@kuponowo.pl Adres: ul. Krawiecka 3, Wrocław

Porady, informacje i wskazówki na temat handlu w internecie, bezpieczeństwa płatności online oraz tego co w branży e-commerce najważniejsze.